Doğal Organik Ürünler

Yacon şurubunun faydaları

Seth

SHBT Üye
Katılım
17 Eyl 2018
Mesajlar
661
Tepkime puanı
878
Puanları
93
Cinsiyet
Erkek
Takım
Beşiktaş

İtibar Puanı:

Yacon bitkisinin köklerinden çıkarılan yacon şurubu, kahverengi renktedir. Ve tadı pekmez veya Meksika turpuna benzer. Şurup, glisemik indekste düşüktür. Bu yüzden şeker hastalarının tercih edebileceği, doğal tatlandırıcısı olan bir şuruptur.
1
Yacon şurubu, şeker yerine fırınlanmış gıdalar, soslar, tatlılar ve diğer yiyecekler için kullanılabilir. Faydaları arasında, insülin direncini azaltma, obezite riskini azaltma, kemik sağlığını iyileştirme, bağışıklığı arttırma, kanseri önleme gibi özellikler vardır.


2
Kemik sağlığını geliştirir

Artmış kalsiyum emilimi kemik kaybına karşı korunmada ve kırık riskini azaltmada hayati bir rol oynar. Çalışmalar, yacon şurubunun osteoporozu önlemeye yardımcı olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda kemiklerdeki magnezyum konsantrasyonunu arttırma yeteneği de vardır.3
Sindirim ve bağışıklığı arttırır

Yacon şurubu, bağırsaktaki yararlı bakterilerin büyümesini teşvik etmeye yardımcı olan prebiyotikler içerir. Şurubun faydaları arasında güçlendirilmiş bağışıklık sistemi de vardır.

Prebiyotikler, bağışıklığı artırmaya ve vücudun bakteri ve enfeksiyonlara karşı direncini artırmaya yardımcı olur.4
Testosteronu arttırır

Araştırmalar, yacon şurubunun yararlarının testosteron seviyesini arttırdığını göstermiştir. Yacon şurubu, testosteronu doğal olarak artırarak erkek infertilitesinin tedavisine yardımcı olur.5
Kanseri önler

Yacon şurubunun yararları arasında, kanser riskini azaltma da bulunur. Kansere karşı savaşan diğer gıdalar gibi yacon şurubu da, kanser hücrelerinin büyümesini ve çoğalmasını engelleyebilen antioksianlara sahiptir.

Kimya ve Biyoçeşitlilik dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, araştırmacılar yacon'un cilt kanseri, kolon kanseri, beyin kanseri ve kan kanserine karşı kanser karşıtı faydalar gösterdiğini buldular.Kaynak:
Değerli ziyaretçimiz lütfen, içeriği görüntüleyebilmek için Giriş yap veya Kayıt ol anlayışınız için teşekkürler.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)