Doğal Organik Ürünler

Türkiye`nin Harikaları

★JudeL★

La Tahzen innaALLAH'e meane
Forum Admin
Katılım
27 Tem 2017
Mesajlar
2,409
Tepkime puanı
6,969
Puanları
119
Cinsiyet
Kadın
İlişki Durumu
Yok
Takım
Galatasaray

İtibar Puanı:

KAPADOKYA

Dünyanın birkaç bölgesinde de görülen peri bacalarını başka hiçbir yerde Kapadokya’da olduğu kadar yoğun bir şekilde göremezsiniz. Times Gazetesi’nde yayımlanan “Dünya’nın Yeni 25 Harikası” listesine 5. sıradan giren Kapadokya, aynı zamanda da 1985’ten beri UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesi’nde.

Buraya geldiğiniz ilk günden anlayacaksınız ki Kapadokya, doğası, tarihi, ve efsaneleriyle, sanat, kültür, spor, eğlence ve romantizmi bir potada eriterek başlı başına kendine has bir dünya vaad eden bambaşka bir yer. Öylesine mistik bir hissiyatı var ki daha birçok şeyin yanında kendinizi de keşfedebileceğiniz eşsiz bir coğrafya burası. Açıkçası kelimeler bu olağanüstü yeri anlatmaya yetmez hala gitmediyeseniz gidip kendi gözlerinizle görmeniz lazım.


1578078030868.pngHASANKEYF

Hasankeyf, insanlığın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Mezapotamya bölgesinde yer almaktadır. Hem içinden Dicle nehrinin akıp gitmesi, korunmaya müsait coğrafi yapısı, mesken olarak kullanılan binlerce mağarası hep dikkatleri çekmiş ve çağlar boyunca stratejik önemini korumuştur. Yekpare taştan meydana gelen kalesi nedeniyle “Hısn Keyfa” adını almıştır. Ancak başka isimler de kullanıldığı bilinmektedir.

1578082329917.pngNEMRUT DAĞI

Adıyaman’ın Kahta İlçesi’nde 2150 metre yüksekliğindeki Nemrut Dağı yamaçlarında hükümdarlık yapmış olan Kommagene Kralı I. Antiochos’un tanrılara ve atalarına minnettarlığını göstermek için yaptırdığı mezarı, anıtsal heykelleri ve benzersiz manzarası ile Helenistik Dönemin en görkemli kalıntılarından birisidir. Anıtsal heykeller doğu, batı ve kuzey teraslarına yayılmıştır. Doğu terası kutsal merkezdir ve bu nedenle en önemli heykel ve mimari kalıntılar burada bulunmaktadır. İyi korunmuş durumdaki dev heykeller kireçtaşı bloklarından yapılmıştır ve 8-10 metre yüksekliktedir. Varlığı bilinmekle beraber kral mezarı, henüz keşfedilememiştir.

1578082522078.png
 

BaRoN

Yönetici
SoHBeTFoRuMLaRi
Katılım
2 Haz 2019
Mesajlar
928
Tepkime puanı
2,284
Puanları
93
Yaş
44
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
İlişki Durumu
Evli
Takım
Fenerbahçe

İtibar Puanı:

nemruta gıdıp gun doğumu batımını ızlemek ısterdım
 

★JudeL★

La Tahzen innaALLAH'e meane
Forum Admin
Katılım
27 Tem 2017
Mesajlar
2,409
Tepkime puanı
6,969
Puanları
119
Cinsiyet
Kadın
İlişki Durumu
Yok
Takım
Galatasaray

İtibar Puanı:

BURSA ULU CAMİİ

Günümüzde Bursa ilinin merkezinde yer alan Bursa Ulu Camii sadece bir ibadethane değil, pek çok açıdan önemli ve çok değerli bir tarihi eser. Göçebe Türklerin Anadolu’ya yerleşmelerinden sonra tarihe miras bırakacakları büyük ve önemli eserler arasında ilklerden olması caminin özelliklerinden biri.

Bunun yanında Kabe örtüsünün burada bulunması, dönemin en yetenekli sanatçıları tarafından yapılmış hat levhaları ve yine dönemin önemli ruhani liderlerinin burada ibadet etmiş olmalarından dolayı Bursa Ulu Camii bir Bursa ziyaretinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında geliyor.


1578138345777.pngAYASOFYA

Daha yapıldığı ilk yıllardan itibaren ihtişamı ve “erişilmez bir sınırsızlığı” temsil eden kubbesiyle herkesi şaşırtıp büyüleyen Ayasofya, 916 yıl boyunca kilise, 481 yıl da cami olarak hem Hıristiyanlığın, hem de Müslümanlığın hizmetinde bulundu. İlk yapıldığında Büyük Kilise (Megale Ekklesia) denilen bu muhteşem yapıt, Kutsal Bilgelik’e (Sofia) adandığından Ayia Sofia olarak tanınır, Fetih’ten sonra ise Ayasofya olarak anılmaya başlanır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün önerisi ve Bakanlar Kurulu’nun kararıyla 1935 yılında müze olarak tüm insanlığın ziyaretine açılan Ayasofya, Bizans İmparatoru İustinianos tarafından 532-537 yılları arasında yaptırıldı. Ayasofya aynı adla yaptırılan üçüncü yapı....


1578138742323.pngMEVLANA TÜRBESİ

Bugün müze olarak kullanılmakta olan Mevlâna Dergâhı’nın yeri, Selçuklu Sarayı’nın Gül Bahçesi iken bahçe, Sultan Alâeddin Keykubad tarafından Mevlâna’nın babası Sultânü’l-Ulemâ Bâhaeddin Veled’e hediye edilmiştir.


Mevlana Celalettin Rumi'nin kendini bilmeye ve aşka dayanan felsefesi yüzyıllar boyunca bütün dünyayı etkiledi ve etkilemeye devam ediyor. UNESCO 2007 yılını Mevlana Yılı ilan etti, Mevlana'nın yarattığı hoşgörülü felsefe bir yıl boyunca çeşitli etkinliklerle anıldı, anlatıldı.

Tekke ve zaviyelerin kapatılması sonrasında Mevlevi dergâhı, Türk ve İslam kültüründeki önemli yeri nedeniyle korundu ve müze olarak yeniden düzenlendi. Günümüzde en çok ziyaret edilen müzelerden biri olan yapıda en ilgi çeken parçalar, Mevlana Celaleddin Rumi'nin Kubbe-i Harda (Yeşil Kubbe) olarak anılan türbesi, dergâh eşyaları, değerli elyazmalarının dışında bugünkü kemanların öncüsü olarak kabul edilen sekiz telli keman, sabır taşları ve Galileo'nun asıldığı dönemde astronomi dersleri vermek için kullanılmış olan küre.


1578138965317.png 

★JudeL★

La Tahzen innaALLAH'e meane
Forum Admin
Katılım
27 Tem 2017
Mesajlar
2,409
Tepkime puanı
6,969
Puanları
119
Cinsiyet
Kadın
İlişki Durumu
Yok
Takım
Galatasaray

İtibar Puanı:

TRABZON UZUNGÖL


Uzungöl bol temiz hava alabileceğiniz ve harika bir manzara seyredebileceğiniz el değmemiş doğası, yöresel yemekleri, temiz havası, benzersiz coğrafyası ile Trabzon Uzungöl Tabiat Parkı gezilecek yerler arasına alınmalıdır. Trabzon’a 99 km ve Çaykara ilçesine 19 km uzaklıkta deniz seviyesinden 1090 metre yükseklikte bulunan Uzungöl dik yamaçları ve muhteşem bir doğa örtüsü ile doğa tutkunlarını büyüleyici bir yerdir.
1578162370371.png
İSTANBUL BOĞAZI

İstanbul Boğazı tarihi ve kültürel zenginliğiyle büyüleyicidir. Asya ve Avrupa kıtalarının arasında kalan bu boğaz bir bakıma medeniyetlerin de ortak noktasıdır. Boğaz turu yaptığınızda bir başından diğer ucuna kadar İstanbul'un tarihi zenginliğiyle karşılaşırsınız. Bu yüzden İstanbul kültürel diplomasinin de başkenti olmayı hak eden kadim bir şehirdir.
Boğazın kıyıları her dönemde değişik medeniyetlere yurt olmuştur. Ayrıca İstanbul Boğazı Boğaziçi Köprüsü dışında Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'ne de üzerinde yer açmıştır. Ayrıca Bulgaristan, Rusya, Romanya ve Ukrayna gibi ülkeler, Akdeniz'e geçişte İstanbul Boğazı'nı kullanmaktadırlar. İstanbul Boğazı, vapur gezileriyle şenlenir. Yazın ada turlarıyla Heybeliada, Büyükada ve Kınalıada'ya giderek İstanbul Boğazı'nın keyfini çıkarabilirsiniz. Şiirsel havası karşısında kendinizi huzurun doruklarında hissedecek ve İstanbul'un kalabalık semtlerini uzaktan seyretmenin tadını çıkaracaksınız. Bu arada İstanbul Boğazı'ndan Yeşilköy Feneri muhteşem görünür.1578162525585.png
DÜDEN ŞELALESİ

Antalya il sınırları içerisinde merkeze yaklaşık 10 km uzaklıktaki Düden Şelalesi, yaz aylarında yerli ve yabancı bir çok turist tarafından ziyaretçi akınına uğruyor. Yaklaşık olarak 40 metre yükseklikten düşen suyun görüntüsü ziyaretçileri büyülüyor. Bu doğa harikası şelale Düden cayı boyunca iki kola ayrılıyor. Bu iki kolda bulunan şelalelerin ikiside Düden Şelalesi olarak biliniyor. Antalya şehir merkezine 7 km uzaklıkta olan koluna Karpuz Şelalesi (Aşağı Düden), Varsak’a 1 km uzaklıkta olan koluna ise Yukarı Düden Şelalesi denir.

Antalya’yı Antalya yapan denizinin yanı sıra böyle doğal güzelliklerinin olması elbette. Bu kadar güzel bir doğal güzelliğin yanında bölgenin huzur veren seside eklenince tatilini Antalya’da geçiren kişiler için burası görülmeden dönülmemesi gereken bir yer haline geliyor.


1578163004401.png

 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:7)