Test Çözme Teknikleri | SohbetForumlari.Net Bilgi Paylaştıkça Değerlidir.
chat

Test Çözme Teknikleri

Mia

SHBT Üye
Katılım
26 Eyl 2016
Mesajlar
659
Tepkime puanı
15
Puanları
0
İlişki Durumu
Yok

İtibar Puanı:

♦ Bir konuyla ilgili soruları çözmeden önce o konuyu tam anlamıyla öğrenin. Soru çözerek de öğrenip öğrenmediğinizi hem kontrol edin, hem de tekrar yapın.

♦ Sorularda seçici olmayın,ayırt etmeyin. Her sorunun size sınavda sorulabileceğini düşünerek çözmeye çalışın.

♦ Çözemediğiniz veya yanlış çözdüğünüzü düşündüğünüz soruların mutlaka doğru çözümünü öğrenin,sorun soruşturun cevapsız bırakmayın.

♦ Bir soruya çok fazla takılmayın bu konsantrasyonunuzun bozulmasına yol açar aynı zamanda size vakit kaybettirir.

♦ Soruyu daha kolay çözmenizi sağlayacak önemli anahtar kelimelerin altını çizin.Asla tüm sorunun altına çizmeyin bu görüntü kirliliği yapar ve soruya odaklanmanızı geciktirir.

♦ Her gün belirli sayıda soru çözmeye gayret gösterin ve zaman ilerledikçe soru miktarlarını yavaş yavaş arttırın.

♦ Önce soruyu daha sonra verilen bilgileri okuyun. Soruyu ve verilen bilgileri anlamadan asla şıkları okumaya başlamayın.

♦ Sorudaki bütün şıkları mutlaka okuyun. Şıkların hepsini okumadan doğru olduğuna inandığınız şıkkı kesinlikle işaretlemeyin bir soruda birden çok caydırıcı şık bulunmaktadır.

♦ Yanlış olduğuna kesin olarak emin olmadıkça, ilk işaretlediğiniz cevabınızı değiştirmeyin.

♦ Doğru çözdüğünüzden emin olmadığınız soru ve sorular varsa tekrar göz atmak için sınavın en sonuna bırakın. Bu zamanı verimli kullanmanızda size yardımcı olacak bir taktiktir.

♦Yanlış çözdüğünüz sorulardan ötürü ümidinizi kaybedip asla ümitsizliğe kapılmayın.

♦Çözemediğiniz soruları düşünerek stres yapmamalısınız.

♦ Uzun paragraftan oluşan soruları “bu soru çok uzun kesin zordur” yargısında bulunarak o soruyu atlamayın. Unutmayın uzun paragraf soruları diğer sorulara göre daha kolay sorulardır.Genel olarak da cevaplar paragrafın içinde gizlidir.

♦ Doğru cevaba daha kısa sürede ulaşmak istiyorsanız yanlış olduğuna inandığınız şıkların üstünü çizin.Bu en çok kullanılan ve en etkili yöntemlerdendir.

♦ Sayısal sorularda işlemleri mutlaka kaleminizle kağıda yazarak çizerek yapın. Hafızanızdan işlem yapmak hem çok riskli bir seçim hem de size daha fazla zaman kaybetmenizi sağlayacaktır.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)