chat

SOLUDUĞUNUZ HAVA KİRLİYSE BİR PAKET SİGARAYA EŞ DEĞER

★EUPHRAT★

https://sohbetforumlari.net/
Yönetici
Sohbetforum
SHBT Üye
Lord
Katılım
4 Ocak 2017
Mesajlar
1,037
Tepkime puanı
2,658
Puanları
113
Web sitesi
sohbetforumlari.net
Cinsiyet
Erkek
İlişki Durumu
Var
Takım
Galatasaray

İtibar Puanı:

Şehir Havasında Sadece Nefes alarak Günde Bir Paket Sigara İçebilirsiniz

Soluduğumuz havanın ne kadar kirli olduğunu bilmek ister misiniz? Günümüzde bir paket sigara kadar ciğerleriniz için zararlı olabileceğini, yeni araştırmalar ortaya koymuştur. Yeni veriler sigara içmeyenlerin neden geleneksel olarak sigarayla ilişkili akciğer problemleri yaşadığını açıklayabilir.

Bu son çalışma özellikle akciğerlerdeki hava keselerini tahrip eden bir durum olan amfizem ; ölüm riskini artırarak hırıltılığa, öksürüğe ve nefes darlığına neden olabilir.
Araştırmacılar, şehir havasında daha yüksek seviyelerde kirletici maddelerin - özellikle ozon - amfizemin her gün bütün bir paket sigara içilmesinin beklendiği kadar hızlı ilerlemesine neden olabileceğini buldu.
Washington Üniversitesi'nden doktor-epidemiyolog Joel Kaufman , “Bu ülkedeki kronik akciğer hastalığı oranları artmakta ve giderek artan bir şekilde bu hastalığın sigara içmeyenlerde meydana geldiği kabul edilmektedir .
“Kronik akciğer hastalığına neyin neden olduğunu gerçekten anlamamız gerekiyor ve yaygın ve kaçınılması zor olan hava kirliliğine maruz kalmanın büyük bir katkı sağlayabileceği görülüyor.”

Bu, ABD'deki altı büyükşehir bölgesinde 2000 ila 2018 arasındaki 7,071 katılımcıyı kapsayan kapsamlı bir çalışmaydı: Chicago, Kuzey Carolina'daki Winston-Salem, Minnesota, Baltimore, Los Angeles, Minnesota'daki Saint Paul ve New York City. Ateroskleroz Çok Etnik Çalışmasında (MESA) veriler hava ve akciğer analizinden alınmıştır.

Çalışmada, ortamdaki ozon seviyesinin milyarda sadece 3 parça (ppb) 10 yıl boyunca başka bir alandan daha yüksek olduğu, 29 yıl boyunca günde bir paket sigara içilmesine ilişkin amfizem ilerlemesi açısından karşılaştırılabilir. Ortalama olarak, altı çalışma alanındaki ozon seviyeleri 10-25 ppb aralığını kapsıyordu.

Kaufman , “Hava kirliliğinin etkisinin, amfizemin akciğer taramaları üzerindeki ilerlemesinde ne kadar güçlü olduğunu görünce şaşırdık, aynı ligde, sigara kullanımının, en çok bilinen amfizem nedeni olan sigara içiminin etkileri” .
Fosil yakıt kirleticiler ultraviyole ışıkla reaksiyona girdiğinde üretilen toprak seviyesi ozonu yükselmektedir. Ozon, yüksek atmosferde UV ışınlarına karşı yararlı bir engel olsa da , yere inmek istediğimiz bir şey değil .

Tek başına, hava kirliliği ve sağlık sorunları arasındaki bağlantı yeni bir şey değil - kötü hava bizim için açıkça kötü - ama bu özel çalışma gerçekten sadece şehir havasında nefes alarak vücudumuza ne kadar zarar verebileceğimizin bakış açısını ortaya koyuyor.
Araştırmacılar , bunun çalışma katılımcıları olarak geniş, toplum temelli, çok etnik gruptan oluşan bir grup insan kullanarak , hava kirleticilerin yüzde amfizem üzerindeki uzun vadeli etkilerine bakacak ilk uzunlamasına çalışma olduğunu söylüyorlar . Çalışmaya giren veriler, 15.000'den fazla BT taramasının yanı sıra, birçok katılımcının evinde ayrıntılı hava kirliliği okumalarını içeriyordu.
Çok az iyi haber var: Okumalarında bulunan çalışma, havadaki kirletici partiküllerin seviyeleri aslında ABD'de düşüyor , ancak ozon bu eğilimi artırıyor.
Diğer istatistikler daha az cesaret vericidir, Dünya Sağlık Örgütü son zamanlarda dünyadaki çocukların çoğunun tehlikeli derecede kirli hava soluduğunu ve kirliliğin artan sayıda sağlık sorunuyla bağlantılı olduğunu bildiriyor .

New York'taki Columbia Üniversitesi'nden epidemiyolog Graham Barr , “İklim değişikliği ile birlikte sıcaklık arttıkça, toprak seviyesindeki ozon bu kirleticiyi azaltmak için adımlar atılmadığı sürece artmaya devam edecektir” diyor . “Ancak hava kirleticilerin hangi seviyenin varsa, insan sağlığı için güvenli olduğu belli değil.”
 

bludeveloper

Yasaklı kullanıcı
SHBT Üye
Katılım
19 Tem 2019
Mesajlar
19
Tepkime puanı
18
Puanları
3
Yaş
29
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
Takım
Beşiktaş

İtibar Puanı:

o kadar sigara içiyoruz, 1 sigara parasına kıyıp bi fidan satın alıp ekmiyoruz, hemde günümüzde bu işler okadar kolayki online olarak bile fidan satın alıp ektiriyorlar, buna bende dahilim
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:3)