chat

Kuantum Bilgisayarlar Gerçekten Her Şeyi Değiştirecek mi?

  • Konbuyu başlatan BaRoN
  • Başlangıç tarihi
  • Okuma süresi: 1:25

BaRoN

BaRoN
Katılım
2 Haz 2019
Mesajlar
482
Tepkime puanı
1,089
Puanları
93
Yaş
43
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
İlişki Durumu
Evli
Takım
Fenerbahçe

İtibar Puanı:

Kuantum bilgisayarların bilgisayarların geleceğini değiştirmesi bekleniyor. Uzmanlar ise bu durumu bir miktar şüpheyle karşılaşıyor. Bu şüphelerin oldukça makul nedenleri var.

Kuantum bilgisayarlar söz konusu olduğunda büyük üreticilerin, bilişim sektörünün en önde gelenlerinden olan Google da dahil olmak üzere, büyük beklentileri var. Geçen ay Google, “kuantum üstünlüğü” yakaladığını açıklamıştı. Bu havalı isim, normal bilgisayarlarımızın yapamadığı şeyleri yapan kuantum bilgisayarların habercisi.
İsimlerin iddialı olmasını bir kenara koyarsak, Google ve IBM’e ek olarak bu alandaki daha küçük firmalardan olan Rigetti gibi rakipleri de aynı donanımı kuantum bilgisayarlarında temel olarak kullanıyor. Bu da geçmiş on yılda bu alandaki çalışmaların belli bir standarda eriştiğini gösteriyor.
Mühendislik mi performans mı
1575213718947.png
Bu teknolojide, en nihayetinde olayın geldiği nokta işin mühendisliği oluyor. Pratik bir kuantum bilgisayar mümkün olduğunca çok kübit üretmeye gider. Bu kübitler, çoklu geçit operasyonları için kuantum formunda kalmak durumunda. Geçit operasyonu olarak adlandırılan bu kübitleri hem bireysel hem de grup olarak manipüle etmek gerekiyor. Ayrıca sonucu da okuyup hesaplama yapılabiliyor.

Bu özelliklerin büyük kısmı, Rydberg atomları, Bose Einstein yoğuşması gibi pek çok çalışmada da bu özellikleri gördük. Yine de elimizdeki opsiyonların büyük kısmı kullanabileceğimiz teknolojiler değil.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:1)