Kış Mevsimi Hakkında İlginç Bilgiler

★JudeL★

La Tahzen innaALLAH'e meane
Lady
Katılım
27 Tem 2017
Mesajlar
2,579
Tepkime puanı
7,691
Puanları
119
Cinsiyet
Kadın
İlişki Durumu
Yok
Takım
Galatasaray

İtibar Puanı:

“Kar, kış deyince aklınıza ne geliyor?” diye sorulduğunda, “Soğuk hava, kalın giyecekler, grip, zorlaşan ulaşım, kızak, kardan adam, doğalgaz...” diye başlıyoruz saymaya. Yüreğimizde birazcık da sevgi varsa listemize evsiz barksızları, maddi sorunları olanları, yolu olmayan köyleri, sokak hayvanlarını ekliyor, empati kurmaya çalışıyoruz.

Baharı iple çekenlere kış ve karla ilgili pek duyulmamış bazı bilimsel gerçeklerden bir potpuri hazırladım bu hafta. Çünkü yaşamımızda negatif gibi görünen dönemleri yaşarken lanet okuyup geçmesini beklemek yerine, detaylara konsantre olup ince ince düşünmek gerektiğine inananlardanım. Bazen “negatif” sınıfına yerleştirdiklerimizde bile güzellikler, ilginçlikler bulmak mümkün. Manzarası dışında (ki büyük şehirlerde o bile hemen yok oluveriyor) karın, kışın ilginç olan ne tarafı var, birkaç örnekle gözden geçirelim isterseniz:


1. İngiliz mühendis David Herrin, BBC’de yaptığı konuşmada bilimseverlere ilginç bir soru yöneltti: “En kalabalık ve gürültülü şehirlerde bile kar yağarken bir sessizlik olur. Sizce bunun sebebi nedir?” Tabii ki akla ilk gelen yanıt, “İnsanlar dışarıya çıkamıyor da ondan...” oluyor.
Bu yanıt kısmen doğru olmakla beraber asıl yanıt çok daha ilginç:
Kar şimdiye kadar bilinen en iyi ses absorbe edici materyallerden biriymiş.
Porlu yapısı sayesinde ses izole edici olarak kullanılan cam elyafı ve köpükten çok daha başarılı sonuç alındığı için şimdi kar benzeri materyal üretimi üzerinde çalışılıyormuş. Bu bilgiden yola çıkan psikologlar ise gürültüden yorgun düşen büyük şehir insanlarına, “Kar yağarken sessizliğin getirdiği bir huzur vardır. O huzuru hissetmeye çalışın. İstatistiki değerlere göre, birçok sorununuzla ilgili kendi kendinize veremediğiz yanıtların birçoğunu güneşli günlerde değil böylesi karlı günlerde bulabiliyorsunuz”diyor

1581253354067.png


2. Her ne kadar kar, doğanın bize “kafa dinlememiz için hediyesi olarak” tanıtılıyorsa da kardan (hastalık derecesinde) korkanlar olduğunu biliyor muydunuz? Evet kardan korkmak bir fobi. Hastalığın adı chionophobia (kayonofobya diye okunuyor). Kar yağdığında ağlama krizleri, titreme, kalp çarpıntısı, karın ağrıları, mide bulantısı ve kusma ile kendini gösteriyor. Psikolojik tedavisi ise yaklaşık 1-2 yıl sürebiliyor. Aramızda “Düşerim, hasta olurum korkusuyla karda dışarı çıkmıyorum” diyenlerin, biraz önce saydığım fiziksel rahatsızlıkları “Üşüttüm” bahanesiyle sık sık yaşayanların bu fobiyi taşıyor olmaları muhtemel olarak görülüyor.

1581253421817.png


3, Kış aylarında insanlarda meydana gelen fiziksel ve mental değişiklikler bazen ciddi boyutlara ulaşabiliyor. Depresyon, umutsuzluk, tatlı ve nişasta tüketiminin normalin üzerine çıkmasıyla kilo artışı, menopoz başlangıcı, genetik olarak hassas olduğumuz hastalıkların bir bir boy göstermesi ve daha birçok rahatsızlık genelde tek bir sebebe bağlanıyor: Güneş ışınlarının azalmasını takiben vücudumuzda serotonin oranının düşmesi. Amerika Aile Hekimleri Birliği, bu problemleri engellemek için “kış geldiği andan itibaren (hava kirliliği yoksa) evlere kapanmak yerine (doğru kıyafetlerle) uzun yürüyüşler ve daha aktif bir sosyal hayat” öneriyor. Dışarı çıkamayanlar içinse yanıt hazır: O zaman egzersizlerinizi içeride yapın.

1581253595152.png


4. Kuşlar gibi göç eden kral kelebekleri, her kış düzenli olarak sürüler halinde Kuzey Amerika’dan Meksika’ya uçmaya başlar. Vardıkları yerde bir dağ ormanındaki ağaçta toplanarak kış uykusuna yatarlar. Kış uykusu 4 ay sürer ve bu sürede hiçbir şey yemezler. Bu uykunun ardından mart ayının sonlarına doğru başlayan ilkbahar ile tekrar Kanada’ya doğru yola çıkarlar. Kelebeklerin Meksika’dan Kanada’ya ulaşması 4 ay ve 3 nesil alır.

1581253935024.png5. “Kar beyazdır” diyenlere bilim, “Hayır, kar aslında renksiz kristallerden oluşmuştur. Bu kristallerin üzerine düşen gün ışığı tayfının içindeki tüm renkler kar kristalleri aracılığıyla bir araya gelir ve bize ‘beyaz’ olarak görünür” diyor. Buna rağmen nadir de olsa dünyanın değişik yerlerinde değişik renklerde kar yağabilmektedir. İçerdiği algler ve kimyasallara göre turuncu, pembe ve kırmızımsı renkler en çok görülenlerdir.

1581254064496.png 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)