chat

Kadınlar: Ne giyeceğimize biz karar veririz!

Minikçe

Özel Üye
Lady
Katılım
11 May 2017
Mesajlar
9,518
Tepkime puanı
16,532
Puanları
120
İlişki Durumu
Yok
Takım
Beşiktaş

İtibar Puanı:

Bugün [FONT=&quot]Kadınlar, "Kıyafetime karışma" sloganıyla Kadıköy Süreyya Operası önünden Kadıköy İskele Meydanı’na kitlesel yürüyüş düzenledi.
[/FONT]
[FONT=&quot]Kadınlar, "Kıyafetime karışma" sloganıyla Kadıköy Süreyya Operası önünden Kadıköy İskele Meydanı’na kitlesel yürüyüş düzenledi. Şarkıcı Yonca Evcimik’in de katıldığı yürüyüşte kadınlar,” Ne zaman ne giyeceğimize, nereye gideceğimize biz karar veririz” mesajı verdiler
[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]
[FONT=&quot]Türkiye’de giydikleri kıyafetleri bahane eden erkeklerin şiddetine maruz kalan kadınlar 'dur' dedi. "Kıyafetime karışma" sloganıyla Kadıköy’de bir araya gelen binlerce kadın, söylem ve uygulamalarıyla saldırılara davet çıkartan AKP hükümetini ve gerici zihniyeti Süreyya Operası’ndan Kadıköy İskele Meydanı’na yaptıkları yürüyüşle protesto ettiler. Kadınların omuz omuza yürüdüğü eylemde, şarkıcı ve dansçı Yonca Evcimik, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu sözcüsü Gülsüm Kav ile LGBTİ üyeleri ön saflarda yerini aldı. “Kıyafetime karışma. Kadınlar için adalet” yazılı pankart ile “ El alem ne dermiş” , “ Kıyafetime karışma” dövizler taşıyan kadınlar, ellerinde elbise askılarına asılı şortlarla, “ Ne istersek giyeriz, her yerde de gezeriz” diye haykırdı. Yürüyüş boyunca, “Kıyafetime, şortuma, başörtüme karışma” , “ Her yer kadın, her yer direniş”, “Kıyafetim için direneceğim”, “ Müftülük şaşırma, hayatıma karışma”, “ Yaşasın kadın dayanışması” sloganlarını atan kadınlara çevredeki yurttaşlar alkışlarla destek verdi. Kadıköy İskele Meydanı’na “Kendine gel, haddini bil” şarkısını seslendiren Yonca Evcimik’e tüm kadınlar eşlik etti. Kadınlar adına açıklamayı Dilber Sünnetçioğlu okudu.
[/FONT]
[FONT=&quot]Sünnetçioğlu, “Günlük hayata her gün, kamusal alanlarda sürekli kadınların kıyafetlerine karışılıyor. Neredeyse her gün kıyafetlerimize yönelik saldırılarla karşır olduk” diye konuştu. Yaşananlarda örnek veren Sünnetçioğlu, İstanbul’da Melisa Sağlam, Ercan Kızılateş tarafından, “ Ramazan da böyle giyinmeye utanmıyorsun?” denilerek minibüste saldırıya uğradığını, yine İstanbul Eminönü’nde bir adamın, “ Üstüne başına dikkat et milleti azdırıyorsun” diyerek Canan Kaymakçı’ya sözlü saldırına bulunduğunu hatırlattı. Sünnetçioğlu, gelinen noktada kadınlara dayatılan “ onu giyme, orada yürüme, böyle kahkaha atma” sözleri bizlere darp ve cinayet olarak geri döndüğüne işaret etti. Kadınların yaşam tarzına yönelik sözlem ve uygulamalardan derhal vazgeçilmesini isteyen Sünnetçioğlu, “ Nasıl giyineceğimize dair kararlar biz kadınlarındır. Ne giyeceğimize, nerede, ne zaman yürüyeceğimize, hangi toplu taşıma aracını kullanacağımızı, hangi vagona bineceğimize elbette biz karar veririz. Buna kimse karışamaz” dedi.[/FONT]
 
M

Muzik

Çoğunluk haklı ama bunun diğer tarafıda var bazen bende şahit oluyorum kıyafet seçimini o kadar çok abratıyorlarki pes diyorum..Kadın dediğin önce kendini bilmeli. Abartmamak gerek.
 

Minikçe

Özel Üye
Lady
Katılım
11 May 2017
Mesajlar
9,518
Tepkime puanı
16,532
Puanları
120
İlişki Durumu
Yok
Takım
Beşiktaş

İtibar Puanı:

insanlar çok çetrefelli.aklım almıyor :D
Bugün dedem anlatıyor köyden köye yürüyerek okula giderlermiş.öyle yakında değil köyler.parmağıyla işaret ederek anlatıyor.şimdi gidebilirmi çocular bahçelerden uzak köylere okula?

Giyimle alakalı değil belki ama @Muzik dediği gibi.enteresan tip dolu sağımız solumuz önümüz arkamız
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
M

Muzik

Bizim köyde çocuklar halen yürüyerek okula gider ve olduki evet okullarımız çok uzak mesafe senin demek istediğini anladım :) Kadınların şu abartma ve gösteriş merakı olmasa bence her her şey dahada güzel olabilir tabiki bu benim düşüncem..
 

Minikçe

Özel Üye
Lady
Katılım
11 May 2017
Mesajlar
9,518
Tepkime puanı
16,532
Puanları
120
İlişki Durumu
Yok
Takım
Beşiktaş

İtibar Puanı:

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)