Doğal Organik Ürünler

Güneş Fırtınaları, Gri Balinaların Okyanuslarda Kaybolmalarına Sebep Oluyor

BaRoN

Yönetici
SoHBeTFoRuMLaRi
Katılım
2 Haz 2019
Mesajlar
926
Tepkime puanı
2,283
Puanları
93
Yaş
44
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
İlişki Durumu
Evli
Takım
Fenerbahçe

İtibar Puanı:

1578855201024.png

Güneş ve Dünya’daki canlıların arasındaki gizemli ilişki, hayvanların göç döneminde bir kez daha gözler önüne seriliyor. Araştırmacılar, Güneş’in yüzeyindeki lekelerde artış yaşandığı dönemlerde göç eden gri balinaların yön bulma becerilerinin etkilendiğini ve kaybolduklarını tespit ettiler.

Dünya’nın okyanuslarında yaşayan hayvanlarla yıldızımız Güneş arasındaki ilişki, düşündüğümüzden çok daha yakın olabilir. Yeni bir araştırma, yıldızın yüzeyindeki Güneş lekelerinde artış olduğu takdirde normal şartlarda sağlıklı olan gri balinaların yön bulmakta zorluk yaşadığını ortaya çıkardı. Güneş lekelerinde artış olduğu zaman Güneş fırtınalarından yayılan radyo dalgalarının büyüklüğü de artmakta. Bu da balinaların yön bulma becerilerini büyük ölçüde etkiliyor.
University of North Carolina’da bir biyolog olarak görev yapan Kenneth Lohman, “Ortaya çıkarılan bu sonuç oldukça ilgi çekici. Önceden elde edilen veriler de balinaların yön bulma becerilerinin manyetik fırtınalardan etkilendiğine dair bulgular barındırıyordu ancak yürütülen bu son araştırma, derinlemesine ve bütün detaylarıyla incelenmiş görünüyor” açıklamasında bulundu.
Güneş lekelerinde ne zaman artış yaşansa balinaların yön bulmaları zorlaşıyor
Gri balinalar, Mart ayından Haziran ayına kadar uzanan bir süre boyunca Meksika kıyılarından daha soğuk ve besin kaynağı bol olan Alaska’nın kuzeyindeki sulara göç ederler. Fakat bazen bir gri balinanın yolda bir şekilde kaybolduğunu görmek mümkün. Balina her ne kadar sağlıklı olsa da Güneş fırtınaları gibi Dünya’nın manyetik alanını etkileyen doğa olaylarından etkilenip yolunu şaşırabilir. Bu durumu tespit eden araştırmacılar da çalışmalara başladı ve elde ettikleri sonuçlardan; Güneş yüzeyindeki lekelerin artış yaşadığı her dönemde balinaların göç sırasında daha fazla kaybolduğunu tespit ettiler
 

★JudeL★

La Tahzen innaALLAH'e meane
Forum Admin
Katılım
27 Tem 2017
Mesajlar
2,409
Tepkime puanı
6,966
Puanları
119
Cinsiyet
Kadın
İlişki Durumu
Yok
Takım
Galatasaray

İtibar Puanı:

Hayvanların uzayda olup bitenleri bu denli algılayıp tepki vermeleri gerçekten çok ilginç.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:3)