Bedene Değil Beyne Tutkun Olan = Sapyoseksüel

Katre

Lady
Katılım
27 Haz 2019
Mesajlar
226
Tepkime puanı
680
Puanları
93
Konum
...

İtibar Puanı:


Sonunda "seksüel" ibaresi olan herhangi bir şey olduğunuzda önündeki ifadenin maalesef geçerliliği yoktur ülkemizde. Fakat son dönemlerde daha çok duymaya başladığımız bu kelimenin anlamı nedir?Sapyoseksüel nedir? Kimlere sapyoseksüel denir? İşte sapyoseksüellik hakkında bilgiler...


6449


Sapyoseksüel; akıllı veya zeki sözcüğünün latincesi olan "sapien" ile "sexualis" kelimelerinin birleşmesinden oluşan, zekayı en önemli tahrik edici unsur olarak gören kişilere verilen addır.

Sapyoseksüeller dış görünüş ve fiziksel görünümden önce zeka, entelektüel seviye ve kültür düzeyi gibi kriterlerden etkilenen insanlardır. Toplum tarafından kanıksanmış normların dışına çıkarak, karşısındaki insanın bedeninden ziyade beynine duyulan hayranlık hissine sahip olan insanlardır, sapyoseksüeller.

Her şeye gülmüyorlarsa, kaliteli espri sevdikleri içindir. "Adamın biri yolda yürüyormuş..." diye başlayan fıkralara gülmeyebilirler yani.(Kimileri tarafından soğuk bulundukları doğrudur ama yapacak bir şey yok...)

Kimi zaman bu her şeyin materyalistleştiği ve yüzeyselleştiği dünyada kendilerini yalnız hissederler ama bu yalnızlık, vaktini boşa harcamaktan daha iyi gelir onlara.6452

Karşısındaki insanda aradığı en önemli özelliklerden birisi de sıkılmadan her konuda konuşabilmesidir; bir ilişkide "konuşabilmenin" önemini çok iyi anlamıştır zaman içerisinde.

Anlatmak istediği şeyleri en iyi şekilde ifade edebilen ve kelimeleri ustaca kullanabilen insanlar ise onu gerçekten fena halde etkiler.(Hiç kitap okuyanla okumayan bir olur mu? )

Bu durum aynı zamanda partnerinin tam anlamıyla zekasından etkilenmesi durumu olarak da tanımlanabilir.
Sapyoseksüel kişiler, fotoğrafınızdan daha çok onunla konuşma tarzınızdan hatta mesajlaşmalarınızdaki dil bilgisi kurallarına, kültür düzeyinize bakarlar. Ayrıntıcılık, mükemmeliyetçilik sapyoseksüel kişiler arasında oldukça yaygındır.

Sapyoseksüel olduğumuzu nasıl anlarız?

Düşünün bir ilişkiye başlamak üzeresiniz, bu ilişkinin bir bar ortamında mı yoksa bir kitap evinde mi gerçekleşmesini isterdiniz? Sapyoseksüeller genellikle tercihlerini kültürel ortamlardan yana kullanırlar. Sapyoseksüellere göre ortamın eğlencesinden daha çok kültürel olması önemlidir.

Hazır cevap mısınız?

Sapyoseksüellere göre özellikle ilk buluşmalardaki konuşmalar çok önemlidir. Genellikle ilk kez bir araya geldikleri insanlarla ilk olarak iş hayatı ile ilgili konuşurlar. Kesin olan fikirlerini bastıra bastıra anlatmayı tercih ederler.

Sapyoseksüel kişiler genellikle konuştukları insanlarla fikir alışverişine girmeyi çok seveler. Karşısındakinin sorularına hazır cevapları bulunmaktadır. İfadesi güçlü ve espri yeteneğini beğenen kişilerdenseniz sapyoseksüel olduğunuzu düşünebilirsiniz.

Popülerlikten uzak şeyleri severler.
Sapyoseksüel kişiler popüler olan şeylere çok az ilgi duyarlar. Onlar trend ve popüler olanları değil, kimsenin bilmediği ve henüz görmediği şeyleri beğenmeyi severler. Sapyoseksüeller popüler olan her şeyi akıl ve mantık çerçevesinden geçirmeye bayılırlar.


6451

Sizce selfie gönderen biri mi daha çekici yoksa dil bilgisi kurallarına dikkat eden biri mi?

Sapyoseksüel kişiler bu sorunun cevabına net olarak dil bilgisi kurallarına dikkat eden bir kişi olarak cevap verirler. De ve da’ları doğru bir şekilde kullanan, umulmadık kelimelerle devrik cümleler kurabilen birisi sürekli selfie çekip yollayan birisine göre daha çekici gelir.
 

Zinet

Süper Moderator
Katılım
26 Ara 2016
Mesajlar
1,077
Tepkime puanı
2,367
Puanları
113
Cinsiyet
Kadın
Takım
Fenerbahçe

İtibar Puanı:

O halde Ben de bir Sapyoseksüelim
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)