Genel - Bakan'dan Kadın Çalışanları Ayaklandıran Açıklama | SohbetForumlari.Net Bilgi Paylaştıkça Değerlidir.

Genel Bakan'dan Kadın Çalışanları Ayaklandıran Açıklama

Şiir

Yönetici
Administrator
Lady
Katılım
9 Eyl 2018
Mesajlar
127
Tepkime puanı
133
Puanları
43
Yaş
27
Konum
İstanbul
Cinsiyet
Kadın
İlişki Durumu
İlişkisi Yok
Takım
Galatasaray

İtibar Puanı:

Bakan'dan kadın çalışanları ayaklandıran açıklama !

Japonya'da kadın çalışanlara yönelik "topuklu ayakkabu şartı" için Çalışma ve Sağlık Bakanı'nın da bu çağrıya destek vermesi ülke genelindeki kadınları ayaklandırdı.
4591


Japonya'da Ülke genelinde zorunlu olan kadınların topuklu ayakkabıyla işe gitme kuralına tepki gösteren Japonlar ortalığı karıştırdı. Kadınlar sosyal medyada bu kurala tepki gösterirken, Japon kabinesinden gelen bir açıklama resmen yangına körükle gitmek deyimini gerçeğe dönüştürdü. Japonya'nın Çalışma ve Sağlık Bakanı Takumi Nemoto, kadınların sosyal medyada topluklu ayakkabı zorunluluğuna karşı başlattığı kampanyaya yanıt verdi ve kadınlar için 'uygun olanın işe topuklu ayakkabılarla gitmeleri olduğunu' söyledi.
Meclis’teki bir oturum sırasında bakan Nemoto’ya, işverenlerin uyguladığı topuklu ayakkabı zorunluluğuna karşı başlatılan kampanya soruldu. Bakan Nemoto topuklu ayakkabı zorunluluğu için “Sosyal açıdan kabul gören bir durum var. Mesleki açıdan gerekli ve uygun olan mevcut uygulamadır” dedi.
İşverenlerin kıyafet yönetmeliklerinde topuklu ayakkabı zorunluluğu şart koşmasını engelleyecek bir yasal düzenleme çağrısıyla toplanan imzalar Salı günü Çalışma Bakanlığı’na iletilmişti. Bildiriye 20 bin kadın imza atmıştı.

Fakat bakanın açıklamalarına kadınlar sosyal medyadan büyük tepki gösterdi.
Sosyal medyada #KuToo etiketiyle başlatılan kampanyada da topuklu ayakkabı zorunluluğuna karşı çıkılıyor. Japonca’da ‘Kutsu’ kelimesi ayakkabı anlamına geliyor. ‘Kutsuu’ ise acı demek. Kadın hakları savunucuları, seçtikleri etikette bir yandan bu kelimeleri birleştirirken, diğer yandan da geçen yıl kadına yönelik şiddet ve tacizi protesto etmek üzere başlatılan #MeToo (Ben de) hareketine gönderme yapıyor.
Kampanyayı başlatan ise oyuncu ve yazar Yumi Ishigawa olmuştu. Kampanyaya destek verenler, Japonya’daki şirketlerin neredeyse tümünde kadınlar için topuklu ayakkabı giyme zorunluluğu olduğunu söylüyor.​
 

Absnthe

Administrator
Katılım
4 Ocak 2017
Mesajlar
1,586
Tepkime puanı
2,620
Puanları
113
Web sitesi
www.mevsim.org
Cinsiyet
Erkek
İlişki Durumu
İlişkisi Yok
Takım
Galatasaray

İtibar Puanı:

İlginc :) Japonlar işi gücü birakti bunami gecti :D
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:3)