Alan Turing Aslında Kim?

★EUPHRAT★

https://sohbetforumlari.net/
Yönetici
Sohbetforum
SHBT Üye
Katılım
4 Ocak 2017
Mesajlar
1,009
Tepkime puanı
2,569
Puanları
113
Web sitesi
sohbetforumlari.net
Cinsiyet
Erkek
İlişki Durumu
Var
Takım
Galatasaray

İtibar Puanı:

Alan Turing 2. Dünya Savaşı'ndaki Enigma Kodunu Nasıl Kırdı?
Alan Turing kimdi?

Alan Turing , dünyanın gördüğü en büyük matematikçilerden biriydi. 1912'de Londra'da doğdu ve hem Cambridge hem de Princeton üniversitelerinde okudu. 1939'da, Buckinghamshire'daki Bletchley Park'ta, Almanların ve müttefikleri tarafından kullanılan askeri kodları kırmak için çok gizli çalışmaların kullanıldığı tam zamanlı bir pozisyon aldı.

İngiliz matematikçi Alan Turing, yapay zekanın babası.  Kredi: SWNS


Enigma ve Bomba
Almanlar Enigma adında bir makine kullanıyorlardı, bu da mesajları kuvvetlendirecek ve kuvvetlerine güvenli bir şekilde gönderilebileceklerdi. Bu, İngiltere'nin hiçbir zaman saldırılara hazır olamayacağı anlamına geliyordu. Turing Bombe adlı bir makine yaptı. Birden fazla permütasyon deneyerek, haftalardan saatlerce süren kod kırma çabalarını hızlandırdı. Elde ettikleri bilgiler, Müttefiklerin savaşta üstünlük kazanmasına yardımcı oldu, çalışmalarının savaşa daha erken bir son vermesine yardım ettiği söyleniyordu.

Eski bomba operatörü Jean Valentine 82, restore edilmiş ve tamamen işleyen bir Turing Bombe ile yeniden bir araya geldi.  Kredi: PA

Eski bomba operatörü Jean Valentine 82, restore edilmiş ve tamamen işleyen bir Turing Bombe ile yeniden bir araya geldi.

LGBTQ dünyasında bir simge

Sadece inanılmaz bir bilim adamı değildi, ama LGBTQ dünyasında bir simge haline geldi - Turing eşcinseldi; ancak bu, Birleşik Krallık'ta eşcinsel olmanın yasadışı olduğu bir dönemdi. Nihayetinde, 1952'de büyük bir kararsızlıktan tutuklandı ve hapishane ile kimyasal hadım arasında keskin bir seçim yaptı - hadımı seçti.Alan Turing ne zaman öldü?
Cinselliğini çevreleyen hadım ve tartışmaları sürdüren Turing'in yalnızca fiziksel değil zihinsel olarak da acı çektiği ve 1954'te intihar ettiği söylendi. Benedict Cumberbatch tarafından canlandırıldığı 2015 filmi The Imitation Game ile büyük ekranda ölümsüzleştirildi. Sonunda Noel Arifesi 2013'teki Kraliçe tarafından işlediği suçlardan dolayı affedildi.Yeni notu ne zaman alacağım ve neye benzeyecek?
50 £ not alabilecek kadar şanslıysanız, o zaman 2021'in sonuna kadar sahip olabilirsiniz. Notlar , Turing'in bir fotoğrafını taşıyacak ve teknik çizimleri de içeren çalışmaları ile ilgili ayrıntıları içerecektir. Bilim adamı tarafından tasarlanan ve Enigma makineleri kullanılarak kodlanmış Alman mesajlarının kırılmasına yardım eden İngiliz Bombe.

50 TL'lik Tur Turing Notu.  Kredi: YouTube / İngiltere Bankası

50 TL'lik Tur Turing Notu.

Notta, Turing'in kendisinin de bir teklifi olacak: “Bu sadece ne geleceğinin bir ön görüsü ve sadece ne olacağının gölgesi”.